انجمن ها

سوال بپرسید, جواب بگیرید و با
سایر کاربران در ارتباط باشید.

 • آشنایی با پروژه srmیا srum

  نوشته شده توسط محمد بهزادی در 1401/03/11 در 4:38 قبل از ظهر

  توکن SRM و پروژه Serum

  پروژه Serum خودش را به عنوان اولین صرافی کاملا غیرمتمرکز اوراق مشتقه در جهان معرفی می‌کند که قابلیت ترید بین زنجیره‌ای و بدون نیاز به اعتماد را فراهم آورده است. ترید بین زنجیره‌ای ویژگی مهمی است؛ زیرا همه دارایی‌ها بر روی بلاک چین اتریوم قرار ندارند. این پروژه در همکاری با مجموعه‌ای از متخصصان دی فای و ترید ارز دیجیتال بنیان‌گذاری شده است. پروتکل پروژه Serum کاملا غیرمتمرکز است و کاربران می‌توانند به اختیار خود در این پروژه مشارکت کنند. توکن SRM را می‌توان توکن بومی این پروژه نامید، که برای اموری مانند مدیریت، استیکینگ و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  چرا پروژه Serum متمایز است؟

  این پروژه به دلایل زیر منحصر به فرد است:

  پروژه Serum کاملا غیرمتمرکز است و این در حالی است که بسیاری از پروژه‌های دی فای در نهایت به یک اوراکل متمرکز ختم می‌شوند.
  این پروژه ترید بین زنجیره‌ای را پشتیبانی می‌کند و بنابراین می‌توان از آن برای ترید دارایی‌هایی مانند بیت کوین که بر روی زنجیره اتریوم نیست، استفاده کرد.
  این پروژه برای مشکل استیبل کوین روی زنجیره راه حل ارائه می‌دهد و استیبل کوینی فراهم خواهد کرد که بی وقفه می‌تواند عملکرد داشته باشد و متکی به نظام بانکی نباشد.
  پروژه Serum از فناوری روز صرافی‌های متمرکز استفاده می‌کند و این فناوری‌ها را در اکوسیستمی غیرمتمرکز اعمال می‌کند.
  در نهایت باید بگوییم که پروژه Serum به انجام معاملاتی سریع و کم هزینه کمک می‌کند.
  پروژه Serum در نگاهی کلی
  همانطور که گفته شد، پروژه Serum یک صرافی کاملا غیرمتمرکز و عملکردی را برای اوراق مشتقه ارائه می‌دهد که دارای سرعت و کارمزدی مطلوب برای کاربران باشد. علیرغم این که پروژه مذکور بر روی شبکه Solana سوار است، اما قابلیت تعامل با اتریوم را نیز دارد و در بسیاری از صرافی‌ها به عنوان یکی از توکن‌های ERC20 لیست شده است.

  این پروژه دارای هفت عنصر اساسی است:

  ۱- توکن SRM که توکن کاربردی این اکوسیستم است و کاملا در این اکوسیستم ادغام شده است.

  ۲- مبادلات بین زنجیره‌ای که این بر عکس بسیاری از پروتکل‌های حال حاضر است. بسیاری از پروتکل‌های حال حاضر برای انجام معاملات و مبادلات خود، متکی به یک طرف قابل اعتماد هستند.

  ۳- ثبت سفارش خودکار و غیرمتمرکز نیز یکی دیگر از مولفه‌های این سیستم است و تمامی سفارش‌ها از جانب کاربران پروژه Serum انجام می‌شوند.

  ۴- ادغام کامل اتریوم و Solana که این باعث سرعت و کارآمدی پروژه Serum خواهد شد.

  ۵- قرارداد‌های بین زنجیره‌ای که قابلیت تصفیه فیزیکی دارند و این کاربردی مهم در دنیای دی فای است.

  ۶- SerumBTC مدلی برای ایجاد یک توکن ERC20 یا توکنیزه کردن بیت کوین از جانب Solana است، که این باعث ایجاد توکن‌هایی می‌شود که اصلا نیازی به اعتماد نخواهند داشت.

  ۷- SerumUSD که مدلی برای ایجاد یک استیبل کوین غیرمتمرکز است. چنین استیبل کوینی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در نهایت با شکست مواجه نمی‌شود.

  پروژه چه مشکلاتی را در حوزه دی فای هدف قرار داده است؟
  پروژه Serum مشکلات زیادی را در حوزه دی فای هدف قرار داده است که در اینجا به ذکر پاره‌ای از آنها می‌پردازیم:

  یکی از این مشکلات، وجود تمرکز در بسیاری از پروژه‌های دی فای است. این پروژه‌ها اکثرا متکی به یک اوراکل متمرکز هستند که برای مثال می‌توان به اوراکل چین لینک (Chainlink) اشاره کرد.

  تراکنش‌های حال حاضر در حوزه دی فای بسیار آهسته و گران هستند و این یکی از مشکلات بزرگ این حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد و حل شود.

  امروزه ترید در حوزه دی فای به صورت خودکار و بدون سفارش‌گذاری انجام می‌شود، که این در مواقع نوسانات زیاد به نفع کاربران نیست.

  هنوز پروژه‌ای در بازار رمز ارزها وجود ندارد که دروازه‌های بلاک چینی را به یکدیگر متصل کند و برای انجام این کار از اشخاص ثالث استفاده می‌شود.

  پروژه Serum چگونه این مشکلات را حل خواهد کرد؟
  برای حل این مشکلات، تیم Serum تصمیم گرفت که این پروژه را بر روی بلاک چین Solana بسازد. Solana قدرت پردازش بسیار بیشتری به نسبت اتریوم دارد و بسیار ارزان‌تر است. Solana بر خلاف بسیاری از زنجیره‌های دیگر، یک بلاک چین رسمی و غیرمتمرکز است.

  Solana به پروژه Serum در فراهم کردن عدم تمرکز کمک می‌کند و به پردازش سریع و ارزان تراکنش‌ها کمک می‌کند. Serum صرافی غیرمتمرکز خود را بر اساس Solana راه‌اندازی می‌کند و این به کاربران اجازه سفارش‌گذاری به صورت محدود (limit) را خواهد داد.

  این صرافی غیرمتمرکز اجازه مبادله داده و ارز دیجیتال را به صورت بین زنجیره‌ای می‌دهد و در این میان نیازی به شخص ثالث نیست. پروژه Serum باعث پیدایش مدل‌های جدیدی از استیبل کوین‌ها خواهد شد و در این میان، محصولات توکنی وابسته به بانک‌ها نخواهند بود.

  کاربرد‌های توکن SRM

  توکن SRM کاربرد‌های زیادی در پروژه Serum دارد. یکی از این کاربرد‌ها، پرداخت کارمزد تراکنش‌هاست که برای پرداختی و انجام تراکنش‌ها از این توکن استفاده می‌شود. البته همه کارمزد‌های خالص بر روی Serum سوزانده می‌شود. از توکن SRM می‌توان برای استیکینگ بر روی یک نود (node) هم استفاده کرد که تعداد توکن‌ها برای این کار باید حداقل ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ باشد.

  پروژه Serum دارای یک مدل مدیریتی محدود بر اساس توکن SRM است. بسیاری از اکوسیستم Serum غیر قابل تغییر است اما بعضی از پارامتر‌ها (parameter) که دارای ریسک چندانی نیستند را می‌توان از طریق رای‌گیری و از طریق توکن SRM تغییر داد. به عنوان مثال، کارمزد آینده تراکنش‌ها چیزی است که می‌توان آن را به رای گذاشت.

  توزیع توکن SRM به گونه‌ای انجام شده که ۲۰ درصد آن به تیم و مشاوران تعلق گرفته است. ۲۲ درصد دیگر از این توکن‌ها به مشارکت‌کنندگان پروژه تعلق می‌گیرد و ۴ درصد از این توکن‌ها نیز به خریداران حراج و مزایده تعلق می‌گیرد. ۲۷ درصد دیگر از این توکن‌ها متعلق به شرکا و همکاران است و ۲۷ درصد باقیمانده نیز برای تامین انگیزه در این اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  کیف پول برای ذخیره توکن SRM

  Serum مبتنی بر بلاک چین Solana است؛ بنابراین می‌توان آن را در کیف پول Solana نگه داشت. علاوه بر این، کیف پول‌های معتبر دیگری مانند Coin98، تراست والت (Trust Wallet) و غیره برای ذخیره توکن SRM موجود هستند.

  استیکینگ توکن SRM
  پروژه Serum از الگوریتم گواه اثبات سهام (proof of stake) استفاده می‌کند و می‌توان توکن‌های SRM را جهت استیکینگ مورد استفاده قرار داد. افراد می‌توانند SRM و MSRM (منظور هر یک میلیون SRM است) خود را از طریق هر یک از نود‌ها وارد فرآیند استیکینگ کنند و پاداش دریافت کنند. سود استیکینگ این پروژه ۴ درصد در سال است و هر دو ساعت یک بار پرداخت می‌شود. البته قوانین مربوط به پاداش استیکینگ در معرض تغییر است و این قوانین توسط کاربران و دارندگان توکن SRM تعیین می‌شوند

  توکن‌هایی که در گرو گذاشته می‌شوند و وارد فرآیند استیکینگ می‌شوند را نمی‌توان برای منظور دیگری مورد استفاده قرار داد. آزاد کردن این توکن‌ها نیاز به یک هفته زمان دارد و در این مدت، پاداشی به توکن‌ها تعلق نخواهد گرفت. اگر نودی کمتر از ۱۰ میلیون توکن SRM داشته باشد و یا شامل MSRM نباشد، غیرفعال می‌شود و هیچ پاداشی به آن تعلق نمی‌گیرد.

  سقف توکن‌ها برای هر نود ۱۰۰ میلیون است و هر نود باید حداقل ۱۰ میلیون توکن برای استیکینگ داشته باشد. البته در مورد کاربران عادی قضیه فرق دارد و مقدار توکن‌های آنها هر قدر که باشد، می‌توانند اقدام به استیکینگ کنند.

  مبادلات بین زنجیره‌ای
  در گذشته، راه حل‌هایی برای مبادلات بین دو زنجیره مانند زنجیره بیت کوین و اتریوم ارائه شده است؛ اما این راه حل‌ها چندان مفید نبوده‌اند. فرض کنید آلیس (Alice) دارای اتریوم است و باب (Bob) نیز بیت کوین دارد. حال چگونه این افراد می‌توانند بیت کوین و اتریوم خود را مبادله کنند و آلیس برای باب اتریوم بفرستد و باب نیز بیت کوین خود را به آلیس منتقل کند؟ در اینجا مشکل اعتماد مطرح است و یکی از این طرفین باید رمز ارز خود را اول بفرستد.

  یکی از راه حل‌هایی که در گذشته برای این مشکل پیشنهاد می‌شد، این است که آلیس اتریوم خود را به یک قرارداد هوشمند بفرستد و باب نیز بیت کوین خود را از طریق یک کیف پول چند امضایی انتقال دهد، که این امر نیازمند وجود تعدادی ناظر و شخص ثالث است.

  راه حل پروژه Serum برای رفع این مشکل این است که هر یک از طرفین مثال فوق، مقداری اتریوم را به عنوان وثیقه به یک قرارداد هوشمند می‌فرستند و این قرارداد هوشمند به بررسی صحت و سقم موضوع می‌پردازد و در نهایت مقدار دارایی انتقالی را به همراه وثیقه (وثیقه فرد گیرنده) به گیرنده انتقال می‌دهد. در این راه حل، مجازات‌هایی هم برای رفتار ناصادقانه در نظر گرفته شده است و این خود مشوقی برای رفتار درست و صادقانه در این اکوسیستم است.

  خوبی پروژه Serum این است که مبتنی بر بلاک چین Solana است و از سرعت و کارایی آن بهره می‌برد و همزمان کاملا با اتریوم نیز قابل تعامل است. این یعنی که پروژه‌های دی فای موجود می‌توانند مستقیما به ویژگی‌ها و نقدینگی Serum دسترسی داشته باشند و آن را در بلاک چین بومی خود مورد استفاده قرار دهند. این باعث ایجاد اتصالی پابین Serum و زیرساخت حال حاضر این پروژه‌ها خواهد شد

  نقشه راه این پروژه

  نقشه راه این پروژه هنوز منتشر نشده و وب سایت این پروژه به روز رسانی نشده است. احتمالا تا اواخر سال ۲۰۲۰ نقشه راه این پروژه

  نقشه راه این پروژه هنوز منتشر نشده و وب سایت این پروژه به روز رسانی نشده است. احتمالا تا اواخر سال ۲۰۲۰ نقشه راه این پروژه منتشر می‌شود و به محض انجام این کار، این مقاله نیز به روز رسانی خواهد شد و شما را در اطلاع نقشه راه پروژه مورد بحث قرار خواهیم داد.

  مشاوران این پروژه راه این پروژه منتشر می‌شود و به محض انجام این کار، این مقاله نیز به روز رسانی خواهد شد و شما را در اطلاع نقشه راه پروژه مورد بحث قرار خواهیم داد.

  .<header></header>

  محمد بهزادی پاسخ داد 1 سال پیش 1 عضو · 0 پاسخ ها
 • 0 پاسخ ها

با عرض پوزش، هیچ پاسخی یافت نشد.