توکن‌ Wrapped چیست؟

?   معرفی: توکن Wrapped فرم توکن شده یک دارایی است که به طور بومی در بلاکچین دیگری وجود دارد. این توکن‌ها به ایجاد Bridge میان بلاکچین‌های مختلف و قابلیت همکاری بین رمزارزها و اکوسیستم تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک می‌کند.

?  مقایسه با Stable Coin: ممکن است شما تصور کنید این توکن‌ها مانند استیبل‌کوین‌ها ارزش خود را از دارایی دیگری بدست می‌آورند در حالی که ارزش یک استیبل‌کوین معمولا بر اساس پشتوانه ارز فیات بدست می‌آید در حالی که توکن Wrapped معمولا ارزش خود را از دارایی که به صورت بومی روی بلاکچین دیگری موجودیت دارد تامین می‌کند.

? نحوه عملکرد: توکن Wrapped Bitcoin یا WBTC را به عنوان مثال در نظر بگیرید. ورژن توکن شده بیتکوین روی شبکه اتریوم نام دیگر آن است. WBTC یک توکن ERC-20 است که به صورت یک به یک با ارزش بیتکوین ارتباط دارد و به کاربر این امکان را می‌دهد تا از بیتکوین در شبکه اتریوم استفاده کنید.

 ? مزیت ها : اگرچه بسیاری از بلاکچین‌ها توکن‌های استاندارد مختص به خود را دارند (مانند ERC-20 برای اتریوم یا BEP-20 برای شبکه هوشمند بایننس) این استانداردها در طی شبکه‌های چندگانه قابل استفاده نیستند. Wrapped  توکن‌ها به تومن‌های غیربومی امکان استفاه شدن روی بلاکچین انتخابی را می‌دهند. همچنین نقدینگی را برای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بالا برده و بالاترین مزیت آن‌ها کاهش زمان و هزینه انجام تراکنش‌ها می‌باشد.

?  محدودیت‌ها: این توکن‌ها برای تراکنش‌های میان شبکه‌ای (Cross-Chain) قابل استفاده نیستند که ممکن است در آتی این مشکل نیز برطرف شود.

مقالات مرتبط

آشنایی با Beefy Finance و توکن BIFI

بیفی فایننس یک پلتفرم تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) است. این پلتفرم‌ها تلاش می‌کنند بیشترین بازدهی را از سایر پلتفرم‌های دیفای برای کاربران خود فراهم کند. شبکه بیفی با ساخت پلتفرمی جامع توانسته از سایر پلتفرم‌های ساخته شده در شبکه‌های بلاک چینی بایننس اسمارت چین (BSC)، آوالانچ، هکو، پالیگان، فانتوم، هارمونی، آربیتروم، سلو، مون‌ریور، متیس، Cronos  و Fuse پشتیبانی کند.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *